Karoseria - jak o nią zadbać ?

Masz stare auto i nie zadowala cię jego wygląd? Możesz łatwo to zmienić! Wystarczy odpowiednio zadbać o wygląd karoserii i lakieru, a twój samochód „odmłodnieje” w oczach. Odpowiednia pielęgnacja, jeśli jest przeprowadzana regularnie, zajmuje niewiele czasu i zapobiega niepotrzebnym kosztom napraw. Poza tym możesz skorzystać także z licznych zabiegów konserwacyjnych, oferowanych przez profesjonalne warsztaty samochodowe. Możliwości jest wiele – na co się zdecydujesz?

Specjaliści zwracają uwagę, że pielęgnacja karoserii wymaga poświęcenia jej trochę uwagi. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie kosmetyki samochodowe, które ochronią pojazd, zamiast mu szkodzić. Do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, które należy wykonywać, zalicza się mycie nadwozia szamponem, woskowanie oraz oczyszczanie lakieru. Procedura wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku starych i nowych aut. Z reguły nie mamy też czasu na kompleksową pielęgnację. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na specjalistę, który szybko i sprawnie doprowadzi twój samochód do ładu. Większość z tych usług jest wykonywana w myjniach samochodowych i warto się wybrać właśnie tam w pierwszej kolejności. Tym bardziej, że koszty są niewielkie i wynoszą maksymalnie kilkadziesiąt złotych.

Nic nie zastąpi jednak regularnej pielęgnacji. Jej podstawą jest częste mycie. Wybierz się do sklepu motoryzacyjnego i zaopatrz się w szampon dostosowany do twojego auta. Poza tym będziesz potrzebował delikatną gąbkę, wiadro z wodą oraz irchę do osuszania. Podstawowa sprawa – nigdy nie używaj do mycia domowych detergentów, bo zniszczysz lakier! Gąbkę jak najczęściej płucz, aby pozbyć się brudu. Powstałą pianę dokładnie spłucz ciepłą wodą, aby nic nie zostało w zakamarkach. Samochód należy na samym końcu wytrzeć do sucha.

Zauważyłeś przy myciu drobne rysy na lakierze? Nie martw się – można temu łatwo zaradzić. Zaopatrz się w pastę polerską i jej niewielką ilość umieść na ścierce. Okrężnymi ruchami wcieraj środek w miejsce uszkodzenia. I już, po sprawie! W przypadku większych uszkodzeń pozostaje niestety już tylko wizyta u lakiernika…

Po gruntownym umyciu samochodu przychodzi czas na polerowanie. Zabezpiecz wszystkie nielakierowane elementy nadwozia specjalną taśmą. Teraz możesz już przystąpić do rozprowadzania pasty za pomocą odpowiedniej gąbki. Ostatnim krokiem jest pokrycie karoserii woskiem. Wiele osób pomija ten etap, a to spory błąd. Woskowanie bowiem pozwala uchronić auto przed zabrudzeniami i niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków tego typu, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Koniecznie skorzystaj z pomocy sprzedawcy, który dobierze najlepszy dla ciebie preparat. Przy nakładaniu nie żałuj wosku – to przecież bariera ochronna dla twojego pojazdu. Niektóre środki działają nawet do pół roku, warto więc w nie zainwestować.

W przypadku mocno podniszczonego auta najlepiej zdecydować się na polerowanie u lakiernika za pomocą papieru ściernego, co daje bardzo ładne efekty. Najważniejsze jednak, aby regularnie dbać o stan karoserii i unikać dodatkowych kosztów w warsztacie.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Świece zapłonowe – działanie i wymiana

Świece zapłonowe – działanie i wymiana

Są niewielkiego rozmiaru, a decydują o sprawnym funkcjonowaniu auta. Bez nich silnik benzynowy nie może prawidłowo działać. Wymiana, choć nie jest trudna, to wymaga sporej wiedzy, dlatego laicy nie powinni się za nią brać. Spójrz, na czym polega rola świec zapłonowych i czym przejawia się ich...

więcej

Jak rozpoznać zużyty akumulator?

Jak rozpoznać zużyty akumulator?

 Poprawnie działający akumulator nie stwarza problemów i niemal zupełnie o nim nie myślimy. Jak jednak rozpoznać kiedy potrzebuje pomocy z naszej strony a kiedy jest w pełni naładowany? Najpierw należy zmierzyć jakie jest faktyczne napięcie prądu na naszym akumulatorze. Czy faktycznie uległ...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?

Darmowa porada mechanika