Karoseria - jak o nią zadbać ?

Masz stare auto i nie zadowala cię jego wygląd? Możesz łatwo to zmienić! Wystarczy odpowiednio zadbać o wygląd karoserii i lakieru, a twój samochód „odmłodnieje” w oczach. Odpowiednia pielęgnacja, jeśli jest przeprowadzana regularnie, zajmuje niewiele czasu i zapobiega niepotrzebnym kosztom napraw. Poza tym możesz skorzystać także z licznych zabiegów konserwacyjnych, oferowanych przez profesjonalne warsztaty samochodowe. Możliwości jest wiele – na co się zdecydujesz?

Specjaliści zwracają uwagę, że pielęgnacja karoserii wymaga poświęcenia jej trochę uwagi. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie kosmetyki samochodowe, które ochronią pojazd, zamiast mu szkodzić. Do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, które należy wykonywać, zalicza się mycie nadwozia szamponem, woskowanie oraz oczyszczanie lakieru. Procedura wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku starych i nowych aut. Z reguły nie mamy też czasu na kompleksową pielęgnację. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na specjalistę, który szybko i sprawnie doprowadzi twój samochód do ładu. Większość z tych usług jest wykonywana w myjniach samochodowych i warto się wybrać właśnie tam w pierwszej kolejności. Tym bardziej, że koszty są niewielkie i wynoszą maksymalnie kilkadziesiąt złotych.

Nic nie zastąpi jednak regularnej pielęgnacji. Jej podstawą jest częste mycie. Wybierz się do sklepu motoryzacyjnego i zaopatrz się w szampon dostosowany do twojego auta. Poza tym będziesz potrzebował delikatną gąbkę, wiadro z wodą oraz irchę do osuszania. Podstawowa sprawa – nigdy nie używaj do mycia domowych detergentów, bo zniszczysz lakier! Gąbkę jak najczęściej płucz, aby pozbyć się brudu. Powstałą pianę dokładnie spłucz ciepłą wodą, aby nic nie zostało w zakamarkach. Samochód należy na samym końcu wytrzeć do sucha.

Zauważyłeś przy myciu drobne rysy na lakierze? Nie martw się – można temu łatwo zaradzić. Zaopatrz się w pastę polerską i jej niewielką ilość umieść na ścierce. Okrężnymi ruchami wcieraj środek w miejsce uszkodzenia. I już, po sprawie! W przypadku większych uszkodzeń pozostaje niestety już tylko wizyta u lakiernika…

Po gruntownym umyciu samochodu przychodzi czas na polerowanie. Zabezpiecz wszystkie nielakierowane elementy nadwozia specjalną taśmą. Teraz możesz już przystąpić do rozprowadzania pasty za pomocą odpowiedniej gąbki. Ostatnim krokiem jest pokrycie karoserii woskiem. Wiele osób pomija ten etap, a to spory błąd. Woskowanie bowiem pozwala uchronić auto przed zabrudzeniami i niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków tego typu, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Koniecznie skorzystaj z pomocy sprzedawcy, który dobierze najlepszy dla ciebie preparat. Przy nakładaniu nie żałuj wosku – to przecież bariera ochronna dla twojego pojazdu. Niektóre środki działają nawet do pół roku, warto więc w nie zainwestować.

W przypadku mocno podniszczonego auta najlepiej zdecydować się na polerowanie u lakiernika za pomocą papieru ściernego, co daje bardzo ładne efekty. Najważniejsze jednak, aby regularnie dbać o stan karoserii i unikać dodatkowych kosztów w warsztacie.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKAKosmetyka aut

Przeczytaj także

Przewóz zwierząt w samochodzie

Przewóz zwierząt w samochodzie

Bardzo często wiele osób w okresie letnim lub też wiosennym decyduje się na wyjazd w celu odpoczynku. Warto pamiętać, iż taka weekendowa podróż niesie za sobą konieczność zabrania również do samochodu swojego pupila i może być dla naszych zwierząt męcząca, a także niebezpieczna. Zatem w jaki...

więcej

Jak dbać o opony w naszych samochodach? (Auto Tęcza Ełk)

Jak dbać o opony w naszych samochodach? (Auto Tęcza Ełk)

Samochód to jedno z podstawowych narzędzi pracy wielu z nas. Powinniśmy dbać o jego stan techniczny, aby każda podróż przebiegała bezpiecznie. Jednym z najważniejszych elementów odpowiadających za komfort i bezpieczeństwo jazdy są opony w naszym aucie.  

więcej

Klienci wybierają jakość

Klienci wybierają jakość

  Na sposób i kulturę obsługi klienci zwracają coraz większą uwagę – mówi Radosław Sobolewski, właściciel Bosch Car Service Carexpert z Ełku.

więcej

Gdy psuje się skrzynia biegów.

Gdy psuje się skrzynia biegów.

Samochody z natury się psują. W takich sytuacjach powstaje pytanie – co dalej ? Przy drobnych naprawach zazwyczaj korzystamy z zaprzyjaźnionego lub przygodnego warsztatu. Czasem majstrujemy sami. Istnieją jednak awarie, które potrafią spędzić sen z oczu i przewietrzyć kieszeń. Takim przypadkiem...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ