Karoseria - jak o nią zadbać ?

Masz stare auto i nie zadowala cię jego wygląd? Możesz łatwo to zmienić! Wystarczy odpowiednio zadbać o wygląd karoserii i lakieru, a twój samochód „odmłodnieje” w oczach. Odpowiednia pielęgnacja, jeśli jest przeprowadzana regularnie, zajmuje niewiele czasu i zapobiega niepotrzebnym kosztom napraw. Poza tym możesz skorzystać także z licznych zabiegów konserwacyjnych, oferowanych przez profesjonalne warsztaty samochodowe. Możliwości jest wiele – na co się zdecydujesz?

Specjaliści zwracają uwagę, że pielęgnacja karoserii wymaga poświęcenia jej trochę uwagi. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie kosmetyki samochodowe, które ochronią pojazd, zamiast mu szkodzić. Do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, które należy wykonywać, zalicza się mycie nadwozia szamponem, woskowanie oraz oczyszczanie lakieru. Procedura wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku starych i nowych aut. Z reguły nie mamy też czasu na kompleksową pielęgnację. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na specjalistę, który szybko i sprawnie doprowadzi twój samochód do ładu. Większość z tych usług jest wykonywana w myjniach samochodowych i warto się wybrać właśnie tam w pierwszej kolejności. Tym bardziej, że koszty są niewielkie i wynoszą maksymalnie kilkadziesiąt złotych.

Nic nie zastąpi jednak regularnej pielęgnacji. Jej podstawą jest częste mycie. Wybierz się do sklepu motoryzacyjnego i zaopatrz się w szampon dostosowany do twojego auta. Poza tym będziesz potrzebował delikatną gąbkę, wiadro z wodą oraz irchę do osuszania. Podstawowa sprawa – nigdy nie używaj do mycia domowych detergentów, bo zniszczysz lakier! Gąbkę jak najczęściej płucz, aby pozbyć się brudu. Powstałą pianę dokładnie spłucz ciepłą wodą, aby nic nie zostało w zakamarkach. Samochód należy na samym końcu wytrzeć do sucha.

Zauważyłeś przy myciu drobne rysy na lakierze? Nie martw się – można temu łatwo zaradzić. Zaopatrz się w pastę polerską i jej niewielką ilość umieść na ścierce. Okrężnymi ruchami wcieraj środek w miejsce uszkodzenia. I już, po sprawie! W przypadku większych uszkodzeń pozostaje niestety już tylko wizyta u lakiernika…

Po gruntownym umyciu samochodu przychodzi czas na polerowanie. Zabezpiecz wszystkie nielakierowane elementy nadwozia specjalną taśmą. Teraz możesz już przystąpić do rozprowadzania pasty za pomocą odpowiedniej gąbki. Ostatnim krokiem jest pokrycie karoserii woskiem. Wiele osób pomija ten etap, a to spory błąd. Woskowanie bowiem pozwala uchronić auto przed zabrudzeniami i niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków tego typu, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Koniecznie skorzystaj z pomocy sprzedawcy, który dobierze najlepszy dla ciebie preparat. Przy nakładaniu nie żałuj wosku – to przecież bariera ochronna dla twojego pojazdu. Niektóre środki działają nawet do pół roku, warto więc w nie zainwestować.

W przypadku mocno podniszczonego auta najlepiej zdecydować się na polerowanie u lakiernika za pomocą papieru ściernego, co daje bardzo ładne efekty. Najważniejsze jednak, aby regularnie dbać o stan karoserii i unikać dodatkowych kosztów w warsztacie.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKAKosmetyka aut

Przeczytaj także

Przegląd techniczny samochodu - na co zwrócić uwagę przed

Przegląd techniczny samochodu - na co zwrócić uwagę przed

Przegląd techniczny to badanie samochodu, które musi przeprowadzać każdy posiadacz auta w Polsce. Niestety, im starsze auto, tym większe prawdopodobieństwo, że podczas takiej kontroli zostaną wykryte uchybienia, które nie pozwolą na zdobycie kolejnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Warto...

więcej

Jak dbać o szyby samochodowe ?

Jak dbać o szyby samochodowe ?

Pytanie niby banalne, a jednak jak najbardziej uzasadnione. Wielu posiadaczy samochodów nie zwraca na nie większej uwagi – od czasu do czasu wyczyści szyby, a potem całkowicie o nich zapomina. Tymczasem jest to bardzo ważny element auta, który powinien być w dobrym stanie. Jeśli chcesz uniknąć...

więcej

Jak przewozić swojego pupila

Jak przewozić swojego pupila

Przewożenie autem zwierząt to dla wielu z nas niemały problem. Przede wszystkim dlatego, że z reguły nasze pupile nie przepadają za tego rodzaju eskapadami. Większość z nich ciężko znosi dłuższą podróż.

więcej

Co zrobić, gdy nie można zmienić biegu?

Co zrobić, gdy nie można zmienić biegu?

Jazda z niesprawną skrzynią biegów może doprowadzić do bardzo kosztownej usterki, dlatego najlepiej jak najszybciej umówić się do warsztatu na kontrolę. Problem ze zmianą biegów może powodować niski poziom oleju w skrzyni, zużyte synchronizatory, uszkodzona pompa lub linka sprzęgła, a także sam...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ