Przegląd gwarancyjny

Wykonywanie corocznego, gwarancyjnego przeglądu technicznego samochodu jest niezbędne dla zachowania warunków gwarancji producenta. Daje także pewność, że pojazd może bezpiecznie poruszać się po drogach. Wiele osób nie wie jednak, że można go wykonać w dowolnym serwisie, niekoniecznie autoryzowanym - zezwala na to obowiązujące w Polsce rozporządzenie GVO. Dzięki temu możemy znacznie oszczędzić na przeglądzie, a jednocześnie nadal posiadać gwarancję.

przegląd gwarancyjny

Przegląd okresowy nie jest obowiązkowy, a jedynie zalecany przez producenta. Częstotliwość jego przeprowadzania zależy od modelu i wersji silnikowej auta. W nowszych auta o momencie tym decyduje komputer pokładowy, który ocenia eksploatację części. Nie oznacza to jednak, że przeglądów trzeba w tym wypadku dokonywać częściej – wręcz przeciwnie, komputery często wydłużają okresy między przeglądami. Wszystko zależy od stylu jazdy kierowcy.

Co obejmuje przegląd okresowy pojazdu? Są to:

  • wymiana filtra powietrza
  • wymiana płynu chłodniczego
  • wymiana płynu hamulcowego
  • wymiana świec
  • uzupełnienie płynu katalitycznego w autach z filtrem cząstek stałych
  • wymiana rozrządu
  • sprawdzenie stanu zawieszenia
  • sprawdzenie stanu układu hamulcowego
  • sprawdzenie stanu układu kierowniczego
  • sprawdzenie stanu układu wydechowego
  • diagnostyka komputerowa
  • sprawdzenie prawidłowego ciśnienia w oponach

Od czego zależy cena przeglądu

Cena przeglądu jest uzależniona od ilości wymienianych płynów i części, od marki auta, ale także od lokalizacji. Niestety, z reguły koszty nie należą do niskich, zwłaszcza, jeśli serwisujemy pojazd w ASO. Choć nikt nie narzuca na nas obowiązkowego dokonywania przeglądów, to warto je wykonywać, aby zachować gwarancję producenta. W przypadku niektórych aut wynosi ona nawet 10 lat! Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że serwisowane samochody rzadziej się psują i mają o wiele wyższą wartość rynkową.

Mamy jednak drugą opcję, czyli serwisy nieautoryzowane. Pod tym pojęciem można rozumieć naprawdę szerokie spektrum możliwości - zarówno małe firmy o ograniczonym zakresie usług, jak i duże sieci serwisowe. Przegląd w takim warsztacie musi być zgodny z wszelkimi zaleceniami producenta, zarówno co do przeprowadzanych czynności, jak i części zamiennych. Nawet przy najmniejszej rozbieżności ryzykujemy utratę gwarancji.

Przy wyborze takiego warsztatu nie należy kierować się ceną przeglądu – najważniejsza jest rzetelność i profesjonalne wykonanie. Serwisy nieautoryzowane podchodzą do napraw z reguły bardziej elastycznie, skupiając się na zepsutym elemencie, a nie wymianie całego podzespołu. Jak zabezpieczyć się więc przed utratą gwarancji? Przede wszystkim należy zachować fakturę za przegląd, ponieważ stanowi ona podstawę przy dochodzeniu swoich praw.

Gdzie pojechać na przegląd?

Co więc wybrać – ASO czy inny serwis? Wybór nie jest prosty. Co prawda nieautoryzowane serwisy generują o wiele mniejsze koszty przeglądów okresowych, ale zdecydowanie tracą, jeśli chodzi o inne przywileje. Z reguły samochody serwisowane w ASO są częściej bezawaryjne, ze względu na oryginalne części producenta. Mają też większą wartość rynkową. Warto więc dobrze się zastanowić, co jest ważniejsze – oszczędności, czy chęć uzyskania lepszej ceny przy sprzedaży auta.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Czy przegląd gwarancyjny trzeba robić w ASO ?

Czy przegląd gwarancyjny trzeba robić w ASO ?

Przeglądy gwarancyjne w ASO do tanich nie należą – do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Wielu kierowców boi się jednak, że wykonanie takiego badania w nieautoryzowanym warsztacie sprawi, że...

więcej

Volkswagen Polo III - Cena wymiany rozrządu

Volkswagen Polo III - Cena wymiany rozrządu

Produkcję Volkswagen Polo III rozpoczęto w 1994 roku, a zakończono 7 lat później, w roku 2001. Model poddano faceliftingowi w 1999 roku, zmieniając wygląd przodu pojazdu. Auto było laureatem...

więcej

Ford Mondeo Mk3 - Cena wymiany rozrządu

Ford Mondeo Mk3 - Cena wymiany rozrządu

 Trzecią generacje Forda Mondeo zaczęto produkować w 1999 roku. W porównaniu do niezwykle krągłego Forda Mondeo Mk2, nowa generacja nabrała kwadratowych kształtów. Do wyboru klienci mieli 11...

więcej

Volkswagen Polo IV - Cena wymiany rozrządu

Volkswagen Polo IV - Cena wymiany rozrządu

Volkswagen Polo IV produkowany był w latach 1999-2009, w tym 2 lata równolegle ze starszą generacją. W ofercie zaproponowano kierowcom 14 silników benzynowych od 1.2 54KM, do 1.8 150KM. Diesli...

więcej