Elektryk samochodowy

Ile kosztują usługi elektryka samochodowego?

Elektryk samochodowy podobnie jak mechanik pracuje wyceniając swoją pracę w oparciu o roboczogodzinę. W przypadku elektryki pracę nieco trudniej wycenić przed wykonaniem usługi z uwagi na bardziej skomplikowane i trudne do przewidzenia przyczyny usterki. Praca elektryka nie zawsze polega na wymianie części jak to ma miejsce w mechanice. W trakcie naprawy może okazać się, że element w układzie elektrycznym nie nadaje się do naprawy i trzeba zamówić nowy, lub przerwa we wiązce przewodów nie była głównym źródłem usterki. Mimo to, można mniej więcej oszacować przybyliżony koszt najpopularniejszych usług wykonaywanych przez elektryka samochodowego.

Usługi elektryka samochodowego - cennik
Usługa Cena  Lista serwisów
wymiana / regeneracja rozrusznika 100-300 PLN Wybierz serwis
wymiana / regeneracja alternatora 150-400 PLN Wybierz serwis
wymiana akumulatora 15-45 PLN Wybierz serwis
wymiana żarowki 10-100 PLN Wybierz serwis
naprawa liczników samochodowych 100-800 PLN Wybierz serwis
naprawa wyświetlaczy samochodowych 150-400 PLN Wybierz serwis
diagnostyka komputerowa 50-200 PLN Wybierz serwis
wymiana bezpiecznika 5-20 PLN Wybierz serwis
naprawa czujników parkowania 50-150 PLN Wybierz serwis
naprawa przełącznika kierunkowskazów i wycieraczek 70-350 PLN Wybierz serwis
wymiana / naprawa stacyjki 80-190 PLN Wybierz serwis
montaż świateł dziennych LED 100-200 PLN Wybierz serwis
wymiana przewodów zapłonowych 30-70 PLN Wybierz serwis
naprawa ABS 100-400 PLN Wybierz serwis


elektryk samochodowy

Najczęstsze awarie elektryki w samochodzie

Elektryka potrzebna do pracy układów w samochodzie jest ograniczona, jednak jej ilość z każdym nowszym modelem rośnie. Mimo to, wyróżnić można podstawowe elementy, które najczęściej ulegają awarii i są wspólne dla wszystkich modeli aut:

  • Awaria alternatora – przyczyny: zużyte szczotki, uszkodzony regulator napięcia, uszkodzony mostek diodowy, zwarcie uzwojenia wirnika lub stojana. Skutki: brak ładowania, świecąca się kontrolka ładowania, zmiana natężenia świecenia świateł w zależności od obrotów silnika, brak możliwości jazdy samochodem przy niskim poziomie naładowania akumulatora
  • Akumulator – przyczyny: zbyt niski poziom elektrolitu, uszkodzone cele, osad między biegunami a klemami utrudniający przepływ prądu, brak ładowania przez alternator, zwarcie. Skutki: brak możliwości uruchomienia silnika, brak możliwościa otwarcia zdalnego samochodu z zamka centralnego, ograniczenie działania elektroniki na pokładzie samochodu.
  • Brak światła / świateł  – przyczyny: uszkodzony reflektor lub wiązka przewodów, przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik, uszkodzony włącznik świateł, przepalona żarówka. Skutki: Brak oświetlenia, komunikat o awarii oświetlenia na komputerze pokładowym, brak widoczności po zmierzchu, widoczne zadymienie żarówki, widoczne przerwanie żarnika w żarówce.
  • Problem z kierunkowskazami – przyczyny: przepalona żarówka, uszkodzony przełącznik zespolony, przepalony bezpiecznik lub uszkodzony przekaźnik, przerwa w wiązce. Skutki: brak jednego kierunkowskazu, przyspieszona praca pozostałych kierunkowskazów, szybko migająca ikonka kierunkowskazów na zegarach, brak możliwości sygnalizowania zmiany kierunku ruchu.
  • Awaria wentylatora chłodnicy – przyczyny: przepalony bezpiecznik lub uszkodzony przekaźnik, uszkodzony czujnik temperatury, awaria silnika wentylatora lub przerwa w wiązce elektrycznej. Skutki: brak załączania się wentylatora, przegrzewanie silnika podczas jazdy w gorące dni i ruchu miejskim.
  • Awaria silniczka wycieraczek - przyczyny: przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik, awaria dźwigni włączającej, awaria silniczka wycieraczek, przywarcie wycieraczek do szyby przez silne zanieczyszczenie, przerwa w obwodzie. Skutki: brak możliwości włączenia wycieraczek, brak widoczności podczas jazdy w deszczu i śniegu.
  • Awaria rozrusznika - przyczyny: uszkodzony przekaźnik, awaria elektromagnesu, sprzęgła jednokierunkowego, zużyte szczotki lub łożyska, zwarcie, brak zasilania w prąd z akumulatora, przerwa w przewodach. Skutki: brak możliwości uruchomienia silnika, brak reakcji rozrusznika, powolne kręcenie silnikiem bez możliwości odpalenia. brak kręcenia rozroszunika na ciepłym silniku.

Gdzie oddać auto na naprawę elektryki?

Nie każdy mechanik potrafi naprawić usterki związane z elektryką, dlatego warto oddać auto do elektryka samochodowego. Wiedza i doświadczenie gwarantuje skuteczną naprawę na długie lata, dlatego warto korzystać ze sprawdzonych i rekomendowanych serwisów elektryki samochodowej.

Znajdź serwis w Twojej okolicy
Białystok Bydgoszcz Gdańsk
Gorzów Wlkp. Katowice Kielce
Kraków Lublin Łódź
Poznań Szczecin Toruń
Warszawa Wrocław Zielona Góra

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Co zrobić, gdy wystąpi problem z elektryką w samochodzie?

Co zrobić, gdy wystąpi problem z elektryką w samochodzie?

Problemy z elektryką w samochodzie mogą pozbawić kierowcę udogodnień w postaci elektrycznych szyb czy radia, ale mogą tez uniemożliwić dalszą jazdę. Usterki elementów układu elektrycznego...

więcej

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie szyby?

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie szyby?

System ogrzewania szyb jest kluczowym elementem do bezpiecznego poruszania się samochodem w zimie. Jazda z zaparowaną lub zamrożoną szybą mocno ogranicza widoczność, znacznie podnosząc ryzyko...

więcej

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

 Awaria świateł stop nie unieruchamia samochodu, jednak powoduje duże zagrożenie dla osób podróżujących i jadących za samochodem. Brak świateł może być spowodowany przepalonym bezpiecznikiem,...

więcej

Co zrobić, gdy nie działają światła przeciwmgielne lub dalekosiężne?

Co zrobić, gdy nie działają światła przeciwmgielne lub dalekosiężne?

Światła przeciwmgielne czy dalekosiężne pomagają kierowcy widzieć więcej w sytuacji ograniczonej widoczności. Powodem ich niedziałania może być tak prozaiczna rzecz jak przepalony bezpiecznik,...

więcej