Jak dobrać żarówki do samochodu?

Wybierając odpowiednie oświetlenie do samochodu należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Żarówki mają szczególne znaczenie w okresie zimowym, kiedy bardzo szybko zapada zmrok. W tym okresie odpowiednie oświetlenie ma istotne znaczenie. Odpowiednio dobrane żarówki wpływają nie tylko na dużo lepszą widoczność, ale także zapewniają bezpieczeństwo.

Prawo
Zgodnie z obowiązującym przepisami prawnymi w zakresie prawa drogowego, obowiązek jazdy z włączonymi światłami funkcjonuje przez cały rok i o każdej porze dnia. Dzięki odpowiednim żarówkom zarówno kierowca posiada lepszą widoczność drogi, ale jednocześnie jest się dużo lepiej widocznym dla innych użytkowników dróg. A niewłączone lub też niesprawne światła nie tylko narażają na niebezpieczeństwo, ale jednocześnie na mandat karny.

Rodzaje świateł
W zależności od rodzaju samochodu, istnieją różne rodzaje stosowanych żarówek. Biorąc pod uwagę światła stosowane do jazdy dziennej można wymienić następujące rodzaje oświetlenia: halogenowe, xenonowe oraz LED-owe. Ponadto istnieje wiele typów żarówek. Między sobą różnią się one przede wszystkim miejscem montowania w pojeździe oraz sposobem ich montowania.

Żarówki halogenowe
Wśród istniejących na rynku żarówek halogenowych najpopularniejszymi są żarówki halogenowe jednowłóknowe, do których zalicza się H1, H2, H3. H4 natomiast to żarówki halogenowe dwuwłóknowe. W nowych typach reflektorów stosuje się żarówki H7. W kierunkowskazach, światłach pozycyjnych, stopu, czy obrysowych stosuje się żarówki o symbolu W, P bądź też R.
Wybierając odpowiednią żarówkę halogenową, należy zwrócić na barwę światła jaką emituje. Barwa ta określana jest w Kelvinach.

Żarówki xenonowe
W tym typie żarówek istnieją takie symbole jak D1S, D1R, D3S, D3R, D2S, D2R, D4S, D4R. Ich odpowiedni dobór uzależniony jest od tego czy żarówka przeznaczona jest do reflektorów soczewkowych, czy odbłyśnikowych. Znaczenie ma także to, czy reflektory te są z zapłonnikiem, czy też bez oraz czy są to żarówki rtęciowe, czy bezrtęciowe.

Montowanie żarówek
Przede wszystkim należy pamiętać, iż żarówki montuje się parami. Jedna przepalona żarówka, bardzo często oznacza, że za chwilę spali się druga żarówka.
Ciekawostką jest to, iż według statystyk średnia trwałość żarówki H4 wynosi około 900 godzin. Natomiast w przypadku żarówki H7 jest to już tylko 550 godzin. Natomiast xenony mogą wytrzymywać do 3000 godzin. Jednakże należy pamiętać, że trwałość żarówki uzależniona jest od napięcia w instalacji elektrycznej. Istotne znaczenie ma również liczba włączeń, a także wyłączeń świateł.

Zakup żarówek
Podstawową zasadą przy zakupie żarówek jest zwracanie uwagi na ich producenta. Wyłącznie żarówki znanych producentów, zapewnią wymaganą liczbę godzin działania żarówki. Można być również pewnym, iż żarówkę od znanego producenta można wykorzystać niemal w stu procentach,

Podsumowując, odpowiednie oświetlenie ma istotne znaczenie na bezpieczeństwo użytkowników drogi. Szczególnie jest to ważne w okresie jesiennym i zimowych, gdy zmrok zapada dużo wcześniej.



Przeczytaj także

Co zrobić, gdy wycieraczki nie chcą się wyłączyć?

Co zrobić, gdy wycieraczki nie chcą się wyłączyć?

 Włączone wycieraczki w słoneczny dzień - taka sytuacja zdecydowanie nie powinna mieć miejsca. Nie dość że kierowca nie może skupić się na drodze, to poważnie zużywa się mechanizm wycierania szyby. Spowodowane może być to uszkodzoną dźwignią sterowania wycieraczkami, awaria włącznika...

więcej

Co zrobić, gdy wystąpi problem z elektryką w samochodzie?

Co zrobić, gdy wystąpi problem z elektryką w samochodzie?

Problemy z elektryką w samochodzie mogą pozbawić kierowcę udogodnień w postaci elektrycznych szyb czy radia, ale mogą tez uniemożliwić dalszą jazdę. Usterki elementów układu elektrycznego mogą w krótkim czasie wpłynąć na zużycie innych elementów, dlatego powinny być szybko naprawiane przez...

więcej

Co zrobić, gdy elektryczne lusterka nie działają?

Co zrobić, gdy elektryczne lusterka nie działają?

 Możliwość ustawiania elektrycznych lusterek w samochodzie jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Jest to szczególnie istotne, gdy z samochodu korzysta kilku kierowców. Problem z ustawieniem lusterek może powodować uszkodzony mechanizm, przepalony bezpiecznik, czy obiekt blokujący lustro np. lód.

więcej

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie szyby?

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie szyby?

System ogrzewania szyb jest kluczowym elementem do bezpiecznego poruszania się samochodem w zimie. Jazda z zaparowaną lub zamrożoną szybą mocno ogranicza widoczność, znacznie podnosząc ryzyko spowodowania wypadku. Przyczyn braku ogrzewania szyby może być wiele, od zablokowanych nawiewów do...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę