Świece zapłonowe – działanie i wymiana

Są niewielkiego rozmiaru, a decydują o sprawnym funkcjonowaniu auta. Bez nich silnik benzynowy nie może prawidłowo działać. Wymiana, choć nie jest trudna, to wymaga sporej wiedzy, dlatego laicy nie powinni się za nią brać. Spójrz, na czym polega rola świec zapłonowych i czym przejawia się ich awaria. Czy potrafisz je wymienić? Sprawdź i przekonaj się!

Budowa i działanie

Świeca zapłonowa jest odpowiedzialna za powstawanie iskry niezbędnej do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. W ten sposób jest wyzwalana energia, której około 30% napędza samochód. Jeśli więc świece są zużyte, to silnik nie może prawidłowo pracować – charakterystyczne jest wyższe spalanie, czy nawet problemy z zapaleniem samochodu. Ponadto muszą być bardzo wytrzymałe, ponieważ nieustannie narażone są na duże przeciążenia. Poza tym są poddawane sporym różnicom temperatur, zmianom ciśnienia i wysokiemu napięciu. W nowoczesnych samochodach ich żywotność określa się nawet na 100 tys. km, ale standardowo zaleca się wymianę co 30 tys.

Określenie stanu

Dobrze jest w miarę regularnie kontrolować stan świec zapłonowych w aucie, na przykład przy corocznym przeglądzie technicznym. Izolatory powinny mieć szary, bądź brązowy nalot. Jeśli zauważyłeś, że barwa jest czarna, występuje zaolejenie, spopielenie lub inne uszkodzenia, jest to wyraźny przyczynek do wymiany. I nie ma co zwlekać z tą czynnością! Pamiętaj, że świece dobiera się do konkretnego typu auta i wymienia się cały komplet. Jeśli więc mechanik proponuje ci dobranie świec od innego auta, po niższej cenie, zmień warsztat.

Wymiana

Czy powinno się wymieniać świece samodzielnie? Niekoniecznie. Potrzebna jest do tego spora wiedza – jej brak może skończyć się uszkodzeniem silnika. Jeśli źle wykręcisz świecę, możesz złamać izolator ceramiczny, co stanowi spory problem. Jej wykręcenie w takiej sytuacji może być naprawdę trudne. Ważna jest też odpowiednia siła dokręcenia – zbyt mała uszkodzi głowicę, a zbyt duża doprowadzi do pęknięcia stożka świecy. Poza tym istnieje ryzyko uszkodzenia gwintu, co skończy się demontażem całej głowicy w warsztacie i sporymi kosztami. I najważniejsze – świecie zawsze powinny być nowe. Nigdy nie próbuj czyścić starych! Tym bardziej, że są naprawdę niedrogie…

Jak wygląda wymiana świec? Silnik powinien być zimny, a zapłon wyłączony. Jeśli pod pokrywą silnika są przewody wysokiego napięcia, wymieniaj świece pojedynczo – unikniesz w ten sposób pomyłki. W nowszych samochodach występują natomiast cewki, które należy zdemontować.

Najpierw oczyść gniazda świec z wszelkiego brudu, np. przy pomocy odkurzacza. Przygotuj świece i sprawdź w instrukcji, jaka powinna być szczelina między elektrodami. Teraz możesz wykręcić świecę przy pomocy specjalnego klucza i sprawdzić, czy gniazdo nie jest zanieczyszczone (w takim wypadku delikatnie je oczyść). Gwint nowej świecy pokryj odrobiną oleju silnikowego i zacznij ją ręcznie wkręcać. Potem dokręć kluczem, aż poczujesz opór. Możesz zamiast tego użyć klucza dynamometrycznego, na którym ustawia się odpowiedni moment dokręcenia. Po zamontowaniu świec wystarczy już tylko podłączyć kable według kolejności z instrukcji. I już. Gotowe!



Przeczytaj także

BMW X5 E70 - Cena wymiany świec zapłonowych

BMW X5 E70 - Cena wymiany świec zapłonowych

BMW X5 E70 to kolejne wcielenie największego modelu BMW oferowane w latach 2006-2013. Do oferty trafiło 5 silników benzynowych o mocach od 272KM do 555KM oraz 6 diesli od 235KM do 381KM.

więcej

Toyota Auris I - Cena wymiany świec zapłonowych

Toyota Auris I - Cena wymiany świec zapłonowych

Produkcję Toyoty Auris I rozpoczęto w 2006 roku. Samochód należy do segmentu klasy C, czyli niższej klasy średniej. Auto pod względem technicznym było podobne do Toyoty Corolla. Samochód facelifting przeszedł w 2009 roku. W ofercie znalazło się 6 silników benzynowych od 100KM do 147KM oraz 4...

więcej

Seat Ibiza IV - Cena wymiany świec zapłonowych

Seat Ibiza IV - Cena wymiany świec zapłonowych

Produkowanie czwartej generacji Seat Ibiza rozpoczęto w 2008 roku. Pojazd zaklasyfikowano do segmentu klasy miejskiej. W 2012 roku auto podanno faceliftingowi, przekształcając przedni zderzak, reflektory oraz tylnie lampy. Ibiza IV w 2009 roku otrzymała nagrodę Samochodu Roku 2019 w Hiszpani,...

więcej

Volkswagen Polo IV - Cena wymiany świec zapłonowych

Volkswagen Polo IV - Cena wymiany świec zapłonowych

Volkswagen Polo IV produkowany był w latach 1999-2009, w tym 2 lata równolegle ze starszą generacją. W ofercie zaproponowano kierowcom 14 silników benzynowych od 1.2 54KM, do 1.8 150KM. Diesli skonstruowano 7, o pojemnościach 1.4 i 1.9, generujących różne moce.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę