Felgi aluminiowe i stalowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Zwolenników zarówno jednych, jak i drugich, jest wielu i każdy ma swoje argumenty. Te dwa rodzaje felg charakteryzują się odmiennymi cechami i każdy ma swoje zalety. Które są lepsze na polskich drogach? Trudno jednoznacznie rozsądzić. Spójrz na poniższe porównanie i wybierz najlepsze felgi dla swojego auta.

1. Cena

Pod tym względem górą są zdecydowanie felgi stalowe, których komplet kosztuje od 500zł wzwyż. Nie ma też większych problemów z ich dostępnością. Z kolei felgi aluminiowe najłatwiej spotkać w salonie sprzedaży, a cena kompletu oscyluje w granicach aż 2 tys. zł. Sporo można zaoszczędzić, jeśli zdecydujemy się na zakup nieoryginalnych.

2. Żywotność

Często wskazuje się, że alufelgi są za miękkie i nie nadają się na nasze drogi. To kompletna bzdura! Prawda jest taka, że felgi stalowe utrzymują się w dobrym stanie o wiele krócej, przy czym łatwiej je zregenerować. Aluminiowa odmiana charakteryzuje się sporą plastycznością i choć przeciwnicy często o niej wspominają, to jest ona jak najbardziej zaletą. Gdy dojdzie do niewielkiego uderzenia, felga się odkształci, ale nie pęknie, a co za tym idzie będziemy bezpieczniejsi na drodze.

3. Ciężar

Powszechnie uważa się, że felgi aluminiowe są lżejsze od stalowych. To mit! W rzeczywistości zawierają one większe ilości materiału, co przekłada się na większą wagę. Dzięki operacji walcowania kół po ich odlaniu, waga obręczy jest niewielka, a cała konstrukcja staje się wytrzymalsza.

4. Chłodzenie hamulców

O wiele lepiej radzą sobie w tej kwestii felgi aluminiowe, które sprzyjają intensywniejszym przepływom powietrza wokół tarcz i bębnów hamulcowych. Przez to elementy układu hamulcowego zużywają się o wiele wolniej. Z kolei budowa stalowej felgi znacznie ogranicza przepływ powietrza.

5. Naprawa

Pod tym względem zdecydowanie wygrywają felgi stalowe. W Polsce, gdzie mnóstwo dróg jest w fatalnym stanie i nietrudno o usterkę, felgi są szczególnie narażone na uszkodzenia. Stalowa odmiana nie sprawia jednak w naprawie wielkich problemów i jest naprawdę tania. Koszt wyprostowania skrzywionego rantu to ok. 30-40zł, a w przypadku felgi aluminiowej aż 100zł! Różnica jest więc znacząca. Z reguły jednak bardziej opłaca się kupić nową felgę stalową, niż ją naprawiać, ponieważ koszt zakupu jest naprawdę niewielki.

6. Korozja

Uważa się, że zimą lepiej stosować felgi stalowe, co jednak nie do końca jest prawdą. Są one podatne na korozję i dlatego należy regularnie je pielęgnować – wystarczy często je myć, aby zanieczyszczenia nie zalegały między kołpakiem a felgą. Aluminiowe felgi znacznie rzadziej korodują.

7. Wygląd

Dla wielu jest to decydująca cecha, która przemawia za kupnem alufelg. Mogą one znacznie poprawić wygląd auta, tym bardziej, że na rynku występuje mnóstwo wzorów i kolorów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przy ich pomocy można pojazdowi w łatwy sposób nadać sportowy wygląd. Niestety felgi stalowe nie oferują nam takiej opcji.






Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Znajdź warsztat i umów wizytę