Naprawy powypadkowe

Miałeś wypadek lub stłuczkę? Po oszacowaniu strat i zgłoszeniu się do ubezpieczyciela należy zabrać się za naprawę powypadkową samochodu. Nie wiesz od czego zacząć? Przede wszystkim od znalezienia sprawdzonego warsztatu - potrzeba doświadczenia, aby naprawić auto po wypadku. Zastanawiasz się, czy pieniędzy z odszkodowania wystarczy na kompletną naprawę samochodu? Podpowiadamy, jak wygląda cała procedura od zaistnienia zdarzenia drogowego aż do odzyskania sprawnego pojazdu.

naprawy powypadkowe

Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku? Przede wszystkim staraj się zachować spokój, aby nie doszło do niepotrzebnej awantury z drugim uczestnikiem ruchu. Na samym początku włącz światła awaryjne i zgaś silnik. Oznacz miejsce wypadku przy pomocy trójkąta ostrzegawczego. W przypadku kolizji zjedź z drogi, aby nie utrudniać ruchu innym kierowcom. W nocy dobrze jest też założyć kamizelkę odblaskową, aby być widocznym.

Zrób zdjęcia dokumentujące szkody i spisz dane świadków. Może to być bardzo pomocne w przypadku niezgodności co do winy sprawcy. Jak najszybciej poinformuj o zdarzeniu ubezpieczyciela, żeby spełnić wszystkie wymagane warunki. W ciągu siedmiu dni powinien przeprowadzić postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego, a w ciągu trzydziestu wypłacić odszkodowanie. Pamiętaj, aby nie naprawiać auta, dopóki ubezpieczyciel nie przeprowadzi oględzin.

Kiedy wszystkie formalności zostaną dopełnione, możesz rozpocząć poszukiwania odpowiedniego warsztatu w celu naprawy powypadkowej. Jeżeli chodzi o pieniądze z polisy przeznaczone na likwidacje szkód, masz dwie opcje do wyboru: gotówkową i bezgotówkową. W pierwszym przypadku środki są wypłacane właścicielowi samochodu, w drugim natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe rozlicza się bezpośrednio z warsztatem. Obydwie formy mają swoje wady i zalety.

W przypadku, gdy byłeś sprawcą wypadku, a posiadasz wykupione AC, powinieneś powiadomić swojego ubezpieczyciela o chęci naprawy samochodu z polisy. Z kolei jako poszkodowany zgłaszasz się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Jeżeli chcesz szybko dokonać naprawy samochodu, powinieneś zdecydować się na gotówkę z polisy. Ubezpieczyciel przyśle wtedy do ciebie rzeczoznawcę, który dokona wyceny naprawy i na jej podstawie wypłaci środki. Należy się przy tym zorientować, czy w kosztorys został wliczony VAT, ponieważ pominiecie tego aspektu przenosi na nas obowiązek podatkowy. Jeśli nie zgadzasz się z dokonaną wyceną, przyjmij mimo wszystko pieniądze - w trakcie czynności warsztatowych możesz starać się o ponowną wycenę.

Opcja bezgotówkowa polega na odstawieniu samochodu do warsztatu, z którym ubezpieczyciel ma umowę i odebranie auta po wykonaniu naprawy – wtedy nie interesują nas żadne kwestie finansowe. Co ciekawe, z reguły klient w ogóle nie dostaje wyceny naprawy, dowiaduje się jedynie, co zostało naprawione i wymienione.

Jaką opcję więc wybrać? Jeśli posiadasz nowe, najwyżej pięcioletnie auto, zdecyduj się na naprawę bezgotówkową. Z kolei w przypadku starszych aut dobrze jest wybrać formę kosztorysową i skorzystać z dobrej jakości zamienników oraz niezależnego warsztatu. Zwłaszcza, jeśli masz znajomego mechanika.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Volkswagen Touran I - Cena wymiany rozrządu

Volkswagen Touran I - Cena wymiany rozrządu

Produkowany w latach 2003 - 2010 Touran I generacji to średniej wielkości van w ofercie Volkswagena. W 2006 roku model ten przeszedł facelifting, a w 2007 został według holendrów Samochodem Roku....

więcej

Audi A5 I - Cena wymiany rozrządu

Audi A5 I - Cena wymiany rozrządu

 Audi A5 I generacji można porównać do Audi A4 w nadwoziu coupe i liftback. Jego produkcja rozpoczęła się w 2007 i trwała do 2016, przechodząc facelifting w 2011 roku. W ofercie znalazło się...

więcej

Volkswagen Touran (II, III) - Cena wymiany rozrządu

Volkswagen Touran (II, III) - Cena wymiany rozrządu

Volkswagen Touran to auto typu minivan klasy średniej segmentu D, który produkowany jest od 2003 do dzisiaj. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu mvan....

więcej

BMW X6 F16 - Cena wymiany rozrządu

BMW X6 F16 - Cena wymiany rozrządu

  Produkcja BMW X6 F16 rozpoczęła się w 2014 roku i trwa do dnia dzisiejszego. To kontynuacja nowo powstałego segmentu samochodów SAC. Poza nieznacznym zwiększeniem rozmiaru jest to...

więcej