ABS, EPS, TDI – czy wiesz, co to jest?

Współczesne auta są wspomagane przez wiele systemów, mających swoje specyficzne oznaczenia. Wiele z nich, mimo że wiele razy słyszanych, tak naprawdę niewiele nam mówi. Tymczasem znajomość skrótów może być bardzo pomocna przy kupnie auta – warto je więc znać. Pozwoli ci to wybrać wymarzone cztery kółka, z całym potrzebnym osprzętem.

Skrótów wykorzystywanych w kwestiach motoryzacyjnych jest naprawdę wiele. Warto jednak skupić się na tych najważniejszych dla większości kierowców.

ABS - układ stosowany w celu zapobiegania blokowaniu się kół podczas hamowania. Jest on elementem układu hamulcowego.

A/C – klimatyzacja.

AB (airbag) - poduszka powietrzna. Wchodzą one w skład biernych systemów bezpieczeństwa, mają zamortyzować uderzenie w elementy auta podczas wypadku.

ACC – aktywny tempomat, który nie tylko potrafi utrzymać żądaną prędkość, ale także zachować bezpieczną odległość przed autem znajdującym się z przodu. W razie potrzeby skutecznie wyhamowuje pojazd.

ASR - system, którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania. W fazie przyspieszenia pojazdu, jeśli jakieś koło ma tendencje do poślizgu, układ za pośrednictwem swojego kalkulatora optymalizuje poślizg opon.

AT – automatyczna skrzynia biegów.

CR – w pełnej nazwie common rail. Jest to system bezpośredniego wtrysku paliwa w samochodach z silnikiem wysokoprężnym (Diesla).

DPF lub FAP - filtr cząstek stałych, montowany w układach wydechowych nowoczesnych silników wysokoprężnych. Oczyszcza gazy spalinowe z cząstek sadzy.

EBS – elektroniczny system hamulcowy.

ESP/ESC - układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu, przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu.

FWD – oznaczenie aut z napędem na przednią oś.

HHC - system zapobiegający staczaniu się pojazdu podczas podjeżdżania na wzniesienie oraz zjeżdżania ze wzniesienia. System działa razem z układem hamulcowym.

ISOFIX - system mocowania fotelików dziecięcych na siedzeniach samochodu.

KM – liczba koni mechanicznych.

MSR - system antypoślizgowy uzupełniający ASR. Zapobiega on poślizgowi kół, gdy kierowca hamuje silnikiem.

MT – ręczna skrzynia biegów.

RWD – napęd na tylne koła.

SBC - elektrohydrauliczny układ hamulcowy, pozwalający na dużo szybszą reakcję niż w przypadku urządzenia konwencjonalnego. Dzięki niemu samochód może efektywnie skrócić swoją drogę hamowania.

SRS - system bezpieczeństwa biernego, w skład którego wchodzą napinacze pasów bezpieczeństwa wraz z airbagami.

TDI - turbodoładowany Diesel z bezpośrednim wtryskiem; jednostka silnikowa, zazwyczaj wyposażona w intercooler, zasilana bezpośrednim wtryskiem do komory spalania.

TSI - oznaczenie podwójnie doładowanych silników benzynowych.

UVW – masa nieobciążonego pojazdu.

VTEC - system kontrolujący czas i wznios zaworów w zależności od obrotów silnika, stopnia otwarcia przepustnicy.

ZEV – pojazd o zerowej emisji spalin.

Przeczytaj także

Kia Optima (I, II) - Cena serwisu klimatyzacji

Kia Optima (I, II) - Cena serwisu klimatyzacji

Kia Optima to auto klasy średniej segmentu D, które jest produkowane od 2000 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu sedan. Głównymi konkurentami modelu jest Ford Mondeo, Opel Insignia, Skoda Superb, Toyota Avensis i Volkswagen Passat. Kia Optima pojawia...

więcej

Skoda Superb I - Cena wymiany sprzęgła

Skoda Superb I - Cena wymiany sprzęgła

  Skodę Superb pierwszej generacji zaprezentowano po raz pierwszy w 2001 roku. Pojazd był dostępny jedynie w wersji sedan. Miał wspólną płytę podłogową koncernu Volkswagen AB razem z Volkswagenem Passatem oraz Audi A4. Produkcję auta zakończono w 2008 roku. W ofercie dostępne były 3 wersje...

więcej

Fiat Panda II - Cena ustawienia zbieżności kół

Fiat Panda II - Cena ustawienia zbieżności kół

 Fiata Pande drugiej generacji produkowano w latach 2003 - 2012. Jest to model auta zaklasyfikowanego do segmentu B (klasa miejska). W porównaniu do swojego poprzednika o prostej konstrukcji, Panda II przeszła modernizację techniczną jak i stylistyczną. Auto przeszło dwa faceliftingi, w...

więcej

Mazda 3 I - Cena ustawienia zbieżności kół

Mazda 3 I - Cena ustawienia zbieżności kół

 Samochód klasy kompaktowej produkowany od 2003 - 2009. Mazda 3 jest następcą modelu 323. Zajął 2 pozycje na Europejski samochód roku w 2004. W roku 2006 auto przeszło delikatny facelifting. Oferowany w 4 odmianach benzynowych od 84KM do 260KM oraz 3 silników diesla o mocy od 90KM do 143KM.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę