Gdy ubywa oleju…

Olej jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania samochodu – powoduje on lepsze smarowanie i zabezpiecza przed tarciem elementów ruchomych w aucie. Jego niedobór może prowadzić do poważnych usterek, a nawet całkowitego zniszczenia silnika. Właśnie dlatego należy kontrolować jego poziom regularnie. Co jednak, gdy zauważasz, że olej znika w niewyjaśnionych okolicznościach? Koniecznie musisz zlokalizować problem i szybko go wyeliminować!

Większość posiadaczy aut rzadko zwraca uwagę na poziom oleju, a to duży błąd. W nowoczesnych autach jego zużycie jest całkiem spore, dlatego powinno być stale kontrolowane. Przy intensywnej eksploatacji zużycie może wynosić nawet 1l cieczy na 1000km!

Czym może być spowodowany ubytek oleju? Współcześnie często jest to związane z występowaniem turbosprężarki, a konkretnie jej nieszczelności lub zatkania przewodu odprowadzającego z niej olej. Często wskazuje się też na zużycie lub uszkodzenie tłoków i pierścieni tłokowych.

Problem może występować, gdy oddaje się głowicę do naprawy. Jeśli śruby nie zostaną właściwie dokręcone, może dojść właśnie do wycieku. Inne przyczyny to m.in. zużycie pompy wtryskowej lub jej usterka. Olej może wtedy trafić do paliwa, a następnie do komory spalania. Zwróć też uwagę na uszczelniacze, które mogły w wyniku starzenia przestać skutecznie działać i przepuszczać na zewnątrz ciecz.

Zupełnie inną sprawą jest nieterminowa wymiana oleju, co skutkuje silnie zabrudzonym filtrem oleju. Może dojść do tego, że zanieczyszczenia dostaną się do silnika, co będzie miało negatywny wpływ na jego eksploatację.

Jak często wymieniać olej?

Kwestię wymiany oleju określa z reguły producent auta, dlatego wystarczy zastosować się do jego zaleceń. Przeważnie jest to dokładnie określona liczba przejechanych kilometrów lub po prostu 12 miesięcy. Najczęściej wskazuje się na granicę 10-15 tys. km, co pozwala zachować olejowi swoje właściwości. Należy jednak brać pod uwagę dodatkowe aspekty, takie jak np. wyjazd na wakacje. Gdy auto jest intensywnie eksploatowane i działa przez wiele godzin na najwyższych obrotach, olej szybciej traci swoje cechy. Jeśli planujesz więc daleką podróż samochodem, może warto pomyśleć przedtem nad wymianą – mimo że jeszcze czas. W ten sposób uchronisz samochód przed niechcianymi usterkami.

Czy barwa oleju ma wpływ na jego jakość? Nie zawsze. Powszechnie przyjęło się, że ciemny olej jest zabrudzony i wymaga wymiany. Należy jednak pamiętać, że w przypadku starych silników nie do końca tak jest. Mogą one bowiem zmienić kolor oleju bez żadnych negatywnych konsekwencji. Ogólnie jednak zmiana barwy jest sygnałem dla kierowcy, że coś się dzieje i to niekoniecznie dobrego…

Olej jest niezwykle ważnym elementem, o który trzeba stale dbać. Jego brak może bowiem prowadzić do zatarcia silnika. Należy też pamiętać, że słabej jakości może znacznie zwiększyć jego zużycie, co jest bardzo niekorzystne. Najlepiej używać oleju zalecanego przez producenta i pamiętać o jego regularnej kontroli. To pozwoli nam spokojnie jeździć autem, bez obawy o działanie silnika.



Przeczytaj także

BMW X3 F25 - Cena wymiany oleju silnikowego

BMW X3 F25 - Cena wymiany oleju silnikowego

 BMW X3 to pośredni model w gamie SUV pomiędzy mniejszym X1 a większym X5. Generacja F25 produkowana była w latach 2010-2017. Z racji zwiększenia rozmiarów samochodu, bliżej mu teraz do X5. W 2014 roku model przeszedł facelifting. Samochód oferowany był z 4 silnikami benzynowymi od 184KM do...

więcej

Ford Mondeo Mk3 - Cena wymiany oleju silnikowego

Ford Mondeo Mk3 - Cena wymiany oleju silnikowego

 W porównaniu do niezwykle krągłego Forda Mondeo Mk2, generacja produkowana od 1999 roku nabrała kwadratowych kształtów. W swojej klasie było to jedno z największych aut oferowane w trzech nadwoziach: hatchback (liftback), kombi oraz reprezentacyjny sedan. Do wyboru klienci mieli 11...

więcej

Peugeot 508 I - Cena wymiany oleju silnikowego

Peugeot 508 I - Cena wymiany oleju silnikowego

Peugeot 508 to auto klasy średniej segmentu D, które jest produkowane od 2010 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 2 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu sedan i kombi. Głównymi konkurentami modelu jest Kia Optima, Mazda 6, Ford Mondeo, Opel Insignia i Skoda Superb. Peugeot 508 pojawia się...

więcej

Toyota Avensis II - Cena wymiany oleju silnikowego

Toyota Avensis II - Cena wymiany oleju silnikowego

 Toyota Avensis drugiej generacji to samochód klasy średniej produkowany w latach 2002 - 2009. Konstrukcyjne auto niewiele różni się od swojego poprzednika, jednak jego sylwetka została odświeżona przez co stała się bardziej spójna. W 2006 roku auto poddano faceliftingowi. W ofercie Toyota...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę